Pani Alina Ignaszak, córka pierwszego fotografa w Ożarowie Edwarda Pałuchy podarowała Wirtualnemu Muzeum OM zdjęcie wykonane przez swojego ojca około 1937 roku. Przedstawia ono dr Antoniego Orsika z rodziną w przydomowym ogródku.
dr Antoni Orsik (1899-1975), matka pan Orsika (lub jego żony), ciocia Morawska, Janina Orsik, żona Antoniego
Anna z Orsików Morawska, siostra dr Antoniego Orsika
Ciocia Morawska to: Anna z domu Orsik, siostra Antoniego, żona Franciszka Morawskiego.
Mieszkali przy ulicy Janusza Kusocińskiego 17. Mieli córkę Mirosławę, po mężu Bogusławską, która była jedyną spadkobierczynią po rodzicach posesji przy Kusocińskiego.
Sprzedała ją w 1969 roku. Tak dom Morawskich wyglądał w latach 1970-71. Na działce rosły drzewka owocowe i było kilka okien szklarniowych.
Dom przy Kusocińskiego 17 w latach 1970-71
Nowych właścicieli odwiedzili około 10 lat temu w odstępach około dwóch lat wnukowie państwa Morawskich: jeden mieszkający w Kanadzie a drugi mieszkaniec Warszawy i wspominali letnie pobyty u dziadków w Ożarowie.
Dom państwa Morawskich wiąże się też z rodziną Reicherów. Aniela Urbanowicz z domu Reicher sprzedaje dwór w Ożarowie w 1969 roku ofiarowując Bronisławie Tulik dom, w którym odwiedzała ją Maria z Treterów Michałowska-Horowitz (w czasie II wojny światowej sekretarka premiera Stanisława Mikołajczyka), gen Franciszek Skibiński (mąż Anny Kamieńskiej, wnuczki Stanisława Reichera) i inni członkowie rodziny Reicherów.
W ogrodzie przy Kusocińskiego 17. Od lewej Maria z Treterów Michałowska-Horowitz, Witold i Barbara Kornet, gen Franciszek Skibiński.
W ogrodzie przy Kusocińskiego 17. Gen Franciszek Skibiński
O rodzinie Stanisława Reichera przeczytasz we wpisie Wirtualnego Muzeum OM.
<
Dom i ogród przy Kusocińskiego 17 współcześnie
Wracamy do przekazanego zdjęcia Antoniego Orsika z rodziną.
Przypominamy, że doktor Antoni Orsik sprowadził się z żoną Janiną i rocznym synem Januszem do Ożarowa w 1929 roku. W 1928 roku ukończył medycynę w Uniwersytecie Warszawskim i otrzymał pracę w Ubezpieczalni Społecznej w Ożarowie. Udzielał się społecznie, był prezesem Towarzystwa Przyjaciół Ożarowa oraz lekarzem Ochotniczej Straży Pożarnej. W 1938 podjął pracę jako lekarz w Państwowych Zakładach Lotniczych na Okęciu. Początkowo rodzina wynajmowała mieszkanie m. in. u państwa Puczkowskich przy Spacerowej. Przy ulicy 3 Maja, po prawej stronie idąc od ulicy Poznańskiej, tuż za kamienicą państwa Dąbrowskich państwo Orsikowie wybudowali własny dom
Od lewej kamienica Skórkowskich, willa Orsików, kamienica Dąbrowskich przy Poznańskiej. Lata 1936-37
Willa Orsików
Wspomnienie Aliny Pałuchy
Mój tato, Edward Pałucha, pierwszy fotograf w Ożarowie, spotykał się z panem doktorem, obaj podzielali pasję do aparatów fotograficznych.
W ogrodzie państwa Orsików królowały peonie. Żona pana Antoniego Orsika Janina nazywana panią doktorową podawała przez płot bukiety dla mojej mamy.
Pan doktor prowadził prywatną praktykę.
Wspomnienie Niny:
Żona Janina zmarła przed mężem czyli przed 1975 rokiem
Na pierwszym planie zdjęcia widać krzak piwonii obsypany pąkami. Z piwonii słynął ogród pani doktorowej. Czyli zdjęcie zostało zrobione pod koniec maja, na początku czerwca.
Pan doktor trzyma w ręku aparat fotograficzny. Fotografowanie i aparaty fotograficzne bardzo go pasjonowały.
Chyba widać za płotem kwitnące drzewka owocowe. W tle kamienica Dąbrowskich w budowie.
Ofiarodawczyni zdjęcia, pani Alina urodziła się w 1939 roku. Mieszkała przy ulicy 3 Maja w kamienicy Skórkowskich, obok willi doktora Orsika.
Zdjęcie zrobił jej ojciec pan Edward Pałucha mieszkający z rodziną obok willi Orsików.