Autor wspomina czas gdy jako 14-latek przybył z rodzicami oraz siostrami Krysią i Ireną (Lala) z Grudziądza do Ołtarzewa do swojej babci, do domu z dużym ogrodem i sadem przy ulicy Zamoyskiego 34. Babcia, Mieczysława Wierusz-Kowalska wynajmowała w lecie pokoje letnikom z Warszawy. Dom nazywany był „Krasnoludkiem”.
Został kupiony przez babcię, jej dwie siostry i pana Józefa Kasprzyckiego.
Józef Kasprzycki, ojciec Tadeusza Kasprzyckiego – legionisty, późniejszego generała i ministra spraw wojskowych, dzierżawił od rodziny Kierbedziów połowę dworu w Parku Ołtarzewskim. Druga połowę zajmowała kaplica św. Wojciecha, mieszkanie księdza i salki dla grup dzieci i młodzieży.
Trzy siostry z domu Sosińskie to Aleksandra (Olesia) zmarła w 1939 roku w wieku 83 lat, Kazimiera zmarła w 1937 roku w wieku 61 lat oraz Mieczysława, wdowa po powstańcu styczniowym Władysławie Wierusz-Kowalskim.
Po spaleniu w dniu 8 września 1939 roku dworu Kierbedziów w Parku Ołtarzewskim, rodzina Kasprzyckich przeprowadziła się do „Krasnoludka”. Maria Kasprzycka, matka generała Kasprzyckiego mieszkała w nim do swojej śmierci.
Autor wspomnień opisuje wybuch wojny, ciężką okupację, głód, przepełnienie mieszkań, przyjaźń z rodziną Olędzkich ze dworu Ołtarzew, pracę konspiracyjną aż do wzięcia do niewoli pod Jaktorowem w bitwie partyzanckiej 29 września 1944 roku. Możemy przeczytać również opis pobytu w obozie w Niemczech i powrót do Polski po wojnie, do „Krasnoludka”, w którym już nie było dla autora miejsca.
Oto jedno z pierwszych zdań książki:
„Mieszkaliśmy od dwóch lat w domu babci Mieczysławy Wierusz-Kowalskiej w Ołtarzewie przy ulicy Zamoyskiego 34, z dala od szosy, gdzie ciszy nie mąciły odgłosy wzmożonego ruchu pojazdów na tej ważnej arterii wschód-zachód”.
Książka „Ryngraf Wspomnienia 1939-1945″ Lecha Sedlaczka jest dostępna w Mazowieckiej Bibliotece Cyfrowej oraz w zasobach bibliotecznych Biblioteki Powiatowej w Ożarowie Mazowieckim.
Lech Sedlaczek, syn Kazimierza i Ireny, ur. w Kutnie 06.06.1923 roku. Pseudonim „Hak”.
Udział w konspiracji 1939-1944: VII Obwód „Obroża” (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej – 7 Rejon „Jaworzyn” (Ożarów) – pluton 1759
Oddział: Armia Krajowa – Grupa „Kampinos” – pluton „Jerzyki”
Szlak bojowy: Kampinos – Jaktorów
W niewoli niemieckiej z nr 46300. Info z Powstańcze Biogramy.
Witam. Jestem zainteresowana szczegółami z życia Rodziny generała Tadeusz Kasprzyckiego.
Moja Babcia ze strony ojca była z domu Kasprzycka.
Pozdrawiam
Maria Elżbieta Owczarska-Wnukowska
Łącząc wyrazy uszanowania zapytuję czy nie ma Pani zdjęcia Marii Kasprzyckiej, bowiem piszę jej biogram. Zamieszczę w zwartym opracowaniu o Legionistach z Częstochowy i Wielunia. Lech Mastalski z Częstochowy.
Dzień dobry,
Moja prababcią była Barbara z domu Kasprzycka, Wiem, ze byli spokrewnieni z Tadeuszem. Niestety nie wiem, czy to był jej brat, czy bratanek.
Pozdrawiam,
Bozena Kraj
Maria Kasprzycka prowadziła do lat 30-ych sprzedaż maszyn do szycia w Częstochowie. Należała do Okręgu Va POW w moim mieście. Piszę teraz o Niej biogram do Słownika Legionistów z Częstochowy i Wielunia. Prosiłbym o datę zgonu i miejsce pochówku oraz ile posiadała potomstwa. Lech.
Lech Sedlaczek jest autorem maszynopisu „Ślady ludzi i historycznych wydarzeń w gminie Ożarów Mazowiecki”, udostępnionego w MBC pod linkiem http://mbc.cyfrowemazowsze.pl/dlibra/plain-content?id=17286
Jest tam informacja (str. 27 skanu), że Józef Kasprzycki, ojciec generała Tadeusza Kasprzyckiego uruchomił w Ołtarzewie montownię maszyn do szycia, które sprzedawała jego firma „The Kasprzycki Company” mająca siedzibę w Warszawie przy ulicy Marszałkowskiej 153 i mająca filię w Częstochowie. W firmie „The Kasprzycki Company” jako buchalterka pracowała Kazimiera Sosińska (z którą z kolei Józef Kasprzycki kupił dom przy tej samej ulicy (wtedy) Maurycego Zamoyskiego 34 dom z ogrodem zwany „Krasnoludkiem). Tego domu nie ma. Nie ma też budynku fabryczki maszyn do szycia. Wiadomo, że był to nieotynkowany budynek z czerwonej cegły z łukowo zakończonymi oknami. Materiały dotyczące firmy Józefa Kasprzyckiego „The Kasprzycki Company” znajdzie pan na stronie:
http://www.warszawa1939.pl/muzeum/312/gwarancja-na-maszyne-do-szycia-firmy-kasprzycki-company-usa-z-roku-1928 oraz w spisie wystawców z 1909 roku z Częstochowy a nawet można zobaczyć jak taka maszyna wyglądała.
Pingback: Lech Sedlaczek 1923-2023 – Wirtualne Muzeum Ożarów Mazowiecki