Co łączy Ołtarzew z Amerykańską Częstochową oraz jaki miał związek z Ożarowem Mazowieckim słynny prof. Stanisław Miedza-Tomaszewski dowiecie się we wpisie.
Na terenie miasta i gminy znajduje się wiele pomników upamiętniających bohaterską walkę żołnierzy Armii Krajowej oraz mieszkańców Ożarowa Mazowieckiego, którzy oddali swoje życie w obronie ojczyzny.
Jednym z nich jest tablica pamiątkowa, która znajduje się na cmentarzu wojennym w Ołtarzewie. Wyryto na niej 58 nazwisk żołnierzy AK obwodu „ Obroża” VII rejonu „Jaworzyn”, którzy polegli lub zostali zamęczeni w latach 1940- 1947. Większość z nich nie ma swoich grobów, nie wiadomo gdzie są pochowani. Pomnik ten jako ich symboliczna mogiła został odsłonięty 18.05.1997 roku. Powstał on z inicjatywy Koła nr 7 Światowego Związku Żołnierzy AK w Ożarowie Mazowieckim.
Obok tablicy znajduje się Pomnik z płaskorzeźbą Matki Boskiej Powstańczej AK. Został on wykonany na podstawie obrazu namalowanego przez słynnego artystę plastyka, żołnierza AK prof. Stanisława Miedzę- Tomaszewskiego dla Zbigniewa Złotnickiego ps. „Ketling”. Pomnik wykonał w swojej pracowni przy ulicy Żytniej w Warszawie, artysta plastyk Włodzimierz Fruczek, który jest tez prekursorem polskiego graffiti i sztuki artystycznych murali.
Zbigniew Złotnicki był od marca 1944 roku dowódcą drużyny młodzieżowej liczącej 20 osób w wieku od 16 do 22 lat. Na tablicy wyryte są nazwiska czterech dzielnych chłopców z jego drużyny, którzy zginęli za ojczyznę.
Tablica z 1997 roku upamiętniająca 58 żołnierzy AK obwodu „ Obroża” VII rejonu „Jaworzyn”, którzy polegli lub zostali zamęczeni w latach 1940- 1947 oraz pomnik z płaskorzeźbą Matki Bożej Powstańczej z 2009 roku.
Wizerunek MBP wyhaftowany jest też na sztandarze Koła AK „Jaworzyn”.
Sztandar Koła nr 7 Światowego Związku Żołnierzy AK w Ożarowie Mazowieckim został wyhaftowany w 1993 roku w Pracowni Hafciarskiej sióstr Westiarek Jezusa z Duchnic, ul. Żytnia 14.
Pomnik MBP powstał w 2009 roku z inicjatywy członków Koła nr 7 „ Jaworzyn”, a pomysłodawcą był Zbigniew Złotnicki. Propozycję budowy pomnika jednogłośnie poparła Rada Gminy z Burmistrzem Kazimierzem Stachurskim oraz Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego Jan Żychliński oraz wicestarosta Leszek Tokarczyk. W ciągu miesiąca zebrano odpowiednie środki, a uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się 11.11.2009 r.
Zachęcamy do przeczytania tekstu Andrzeja Sagana pod tytułem „Piękna wspólna inicjatywa„, opublikowanego w numerze 11 Informatora Ożarowskiego z 2009 roku, str. 13.
Pomnik z płaskorzeźbą Matki Bożej Powstańców odsłonięty w 2009 roku na cmentarzu wojennym w Ołtarzewie
Pierwowzorem obrazu było dzieło nieżyjącego już, znanego na całym świecie artysty rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego wykonane z okazji 40. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przypadającej w 1984 roku.
Płaskorzeźba MBP znajduje się w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown (Pensylwania) w Stanach Zjednoczonych, nazywanym Amerykańską Częstochową.
Jak powstała Amerykańska Częstochowa obejrzysz pod linkiem.
Matka Boska Powstańcza – płaskorzeźba Andrzeja Pityńskiego (1947-2020) w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Pensylwanii.
Pięknie wizerunek Matki Bożej Powstańczej opisał Witold Zych, w „Niedzieli” 34/2018.
„Płaskorzeźba Pityńskiego, nazywana też Pietą Powstańczą, przedstawia umierającego chłopca, ostatkiem sił podtrzymującego głowę, z której spadł już hełm, kurczowo trzymającego karabin, przytulonego do Matki, przy której sercu znajduje spokój i ukojenie. Matka Boska Pityńskiego nie jest Matką płaczącą, ale współczującą, biorącą w opiekę, przyjmującą w swoje ramiona ofiarę, którą złożył cały naród polski w kolejnym powstaniu narodowym.
O wyjątkowości pracy Pityńskiego świadczy […] kształt płaskorzeźby, przypominający krople krwi albo serce. Całą kompozycję dopełnia napis: „Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką. Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?” – fragment elegii Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, młodego polskiego poety, który zginął w Powstaniu Warszawskim.
Płaskorzeźba ma polską formę i nasycona jest elementami polskości. Matka Boska z dwoma nacięciami na policzku przypomina Matkę Bożą Częstochowską. Tradycyjnie w ikonografii chrześcijańskiej zdobiące Jej płaszcz lilie w kompozycji Pityńskiego zostały zastąpione znakami Polski Walczącej. Chrystusa obrazuje mały powstaniec z płócienną opaską na ramieniu i lilijką harcerską. Chrystus już nie ma korony cierniowej, została Mu zdjęta, tak jak hełm z biało-czerwoną opaską i symbolami Armii Krajowej powstańcowi. Na piersi Matki Boskiej wisi medalion z polskim orłem i napisem „Rzeczpospolita Polska”. Karabin, który chłopiec próbuje jeszcze utrzymać w ręce, jest jak krzyż, z którego zdjęto Chrystusa. Dla młodego powstańca cierpienia już się skończyły – teraz jest już w ramionach Ojczyzny Matki, która złoży go, tak jak wielu innych, do grobu”.
Na tablicy wyryte są nazwiska m.in. Kazimierza Reichera, Stefana Wołkowa, Wacława Łuczaka i innych.
Cześć ich pamięci!
Ewa Marczyńska
Od WMOM:
Andrzej Pityński (1947-2020)
Andrzej Pityński. Zdjęcie ze strony.
Andrzej Piotr Pityński (ur. 15 marca 1947 w Ulanowie, zm. 18 września 2020 w Mount Holly w hrabstwie Burlington w stanie New Jersey) – polski rzeźbiarz mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Kawaler Orderu Orła Białego.
Stanisław Miedza-Tomaszewski (1913-2000)
Stanisław Miedza-Tomaszewski. Zdjęcie z okresu Powstania Warszawskiego
Stanisław Władysław Miedza-Tomaszewski, właściwie Stanisław Władysław Tomaszewski ps. „Bartoszek”, „Malarz”, „Miedza”, „Wiśniewski” (ur. 20 stycznia 1913 w Warszawie, zm. 15 grudnia 2000 tamże) – polski rysownik, plastyk, grafik, architekt wnętrz, żołnierz Armii Krajowej. Brat fotografa Jerzego Tomaszewskiego. Mąż starszej siostry Jadwigi Kaczyńskiej. Ojciec chrzestny prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
O Stanisławie Miedzy-Tomaszewskim przeczytasz też:
Artyści w Powstaniu Warszawskim
Twórca patriotycznych grobów wielkanocnych
Ojciec chrzestny Lecha Kaczyńskiego
Zbigniew Złotnicki (1927-2009),
Zbigniew Złotnicki z okresu Powstania Warszawskiego. Zdjęcie z Powstańcze biogramy:
Zbigniew Witold Złotnicki ps. „Ketling”, „4615” (ur. 15 czerwca 1927 w Ożarowie Mazowieckim, zm. 28 listopada 2009 tamże) – żołnierz Armii Krajowej, powstaniec, dziennikarz, nauczyciel akademicki, społecznik.