Stefan Wołkow urodził się w Ołtarzewie 28 lipca 1904 roku. Mieszkał najpierw w Pilaszkowie i pracował jako robotnik dworski.
Stefan Wołkow odbywał służbę wojskową od 1925 roku.
Książeczka wojskowa Stefana Wołkowa
Potem zamieszkał w Ożarowie, gdzie podjął pracę w Fabryce Kabli.
Stefan Wołkow ożenił się z Janiną z domu Pająk. Z Janiną miał trzech synów: Władysława (1927-1990), Tadeusza Stanisława (1932-2017) i Bolesława. Z drugiego małżeństwa urodził się w 1941 roku czwarty syn Stanisław .
Stefan Wołkow
Janina zginęła tragicznie w czasie powrotu do domu z pracy, potrącona przez samochód. Została pochowana na cmentarzu w Żbikowie.
Władysław i Tadeusz pochowani są na cmentarzu w Ołtarzewie, a Bolesław w Babicach.
Dwaj synowie Stefana, Władysław i Tadeusz, żona Władysława i córka pracowali w Hucie Szkła w Ożarowie. Huta prowadziła działalność od 1905 roku (zamknięcie w 2001 roku)
Stefan znalazł się w 1924 roku wśród założycieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Ożarowie.
Właściciel Huty Szkła Kazimierz Ansgary Kamiński współfinansował budowę OSP Ożarów, szkoły, klubu sportowego i powstającej parafii.
W chwili wybuchu II wojny Światowej Stefan Wołkow miał 35 lat i trzech małoletnich synów z pierwszego małżeństwa oraz urodzonego w 1941 roku czwartego syna na utrzymaniu. Był też strażakiem OSP Ożarów.
Karta meldunkowa Stefana Wołkowa z 1940 roku potwierdzająca pracę w Fabryce Kabli
29 listopada 1939 roku na zebraniu (Władysław Wodzyński, Zygmunt Holewiński (kwatermistrz), Kazimierz Reicher (skarbnik), ks. Stanisław Wierzbica SAC) u komendanta Straży Pożarnej Eugeniusza Kwiatkowskiego (komendant) zdecydowano o przystąpieniu do pracy konspiracyjnej i organizowaniu struktur podziemnych.
Powstała pierwsza w Ożarowie komórka Związku Walki Zbrojnej, która później weszła w skład Armii Krajowej – batalionu ożarowskiego pod kryptonimem „folwark Ryniewo”.
Strażacy brali udział w akcjach gromadzenia broni, amunicji i leków, przyjmowania zrzutów w Puszczy Kampinoskiej, kolportażu prasy podziemnej, łączności między komórkami AK.
Niestety w maju 1943 roku Niemcy rozpracowali (w wyniku zdrady) komórkę AK Straży i rozpoczęły się rewizje i aresztowania. Rozstrzelani zostali Edmund Łazowski, Wacław Łuczak, Stanisław Pawelec, Kazimierz Reicher i Stefan Wołkow.
Nazwisko Stefana Wołkowa jest na tablicy pamiątkowej przy Krzyżu Strażackim w centrum Ożarowa.
Krzyż Strażacki (ufundowany przez strażaków w 1947 roku) na rogu Poznańskiej i Strażackiej w Ożarowie Mazowieckim
Tablica przy Krzyżu Strażackim na skrzyżowaniu Poznańskiej z ulicą Strażacką
23 kwietnia 1948 roku Zarząd Okręgu Wojewódzkiego w Warszawie Związku Straży Pożarnych przyznał pośmiertnie druhowi Stefanowi Wołkow znak dziesięcioletniego stażu w Straży Pożarnej w Ożarowie.
Wirtualne Muzeum Ożarów Mazowiecki dziękuje Grażynie Bytner, wnuczce Stefana Wołkowa za przekazane informacje i udostępnione materiały.
Pingback: KRZYŻ W CENTRUM OŻAROWA MAZOWIECKIEGO – Wirtualne Muzeum Ożarów Mazowiecki