W konkursie ogłoszonym i prowadzonym przez Bibliotekę Publiczną im. Ireny Zarzyckiej SH Wirtualne Muzeum Ożarów Mazowiecki zgłosiło projekt RegionaliaBLISKO. Zaproponowaliśmy dwa spotkania: „Spotkanie z Ketlingiem” oraz „Kapsuła czasu w Macierzyszu.
Pierwsze odbyło się 26 września w gościnnej Sali CIS „Przy Parku”. Chcieliśmy przybliżyć szerokiemu ogółowi odbiorców osobę Zbigniewa Witolda Złotnickiego – harcerza, żołnierza AK, dziennikarza, fotografika i społecznika. Historię swojej rodziny i historię Ożarowa opisał w bogato ilustrowanej książce „Wspomnienia 1927-2007”. Wydał ją własnym sumptem w 30 egzemplarzach. Biblioteka w Regionaliach nie posiada tej książki. Za zgodą żony autora opublikujemy ją wkrótce na naszej stronie w dziale Publikacje.
Prezentacje z gawędą przygotował i poprowadził Kazimierz Stachurski.
Wśród licznie przybyłych gości, wielu to byli przyjaciele i znajomi Zbigniewa Złotnickiego. Przynieśli swoje egzemplarze książki „Ketlinga” z dedykacją autora, zdjęcia i inne pamiątki.
Oglądanie zdjęć. Elżbieta Złotnicka, Izabela Milczarek, Tamara z Jabłońskich Skrzecz
Andrzej Sagan prezentuje albumik z 2008 roku z wyprawy grupy przyjaciół Zbyszka do jego domu na Suwalszczyźnie w miejscowości Posejnele położonej nad jeziorem Pomorze na skraju Puszczy Augustowskiej (niedaleko Gib i Sejn). Niedaleko był ośrodek wypoczynkowy Związku Zawodowego Pracowników Książki, Prasy i Radia.
Elżbieta Złotnicka, żona Zbigniewa Złotnickiego pokazuje prezent imieninowy, ze zdjęciem męża ofiarowany przez jego przyjaciół.
Zbigniew Złotnicki pamiętał o imieninach wszystkich osób z grupy znajomych i przyjaciół. Im też ofiarowywał życzenia
Znów pan Andrzej Sagan pokazał życzenia jakie przygotował na jego imieniny listopadzie 2008 roku Zbyszek.
Po lewej to fragment wiersza „Armio Krajowa” Zbigniewa Kabaty ps. „Bobo”, który jest uważany za hymn środowisk AK.
Po prawej zdjęcie Zbigniewa Witolda Złotnickiego oraz zdjęcie zbiorowe, na którym można zobaczyć:
Siedzą od lewej: Jadwiga Grzesiak, ks. Jan Latoń, Zofia Głodkowska ps. „Teresa”, nn, Stanisław Gryza ps. „Ćwiek”
Stoją od lewej: nn, Andrzej Sagan, Zbigniew Złotnicki, Izabela Milczarek, Adam Grzesiak, Janusz Orsik, Ryszard Łuczak, Leszek Tokarczyk, nn, Elżbieta Złotnicka, Halina Orsik, nn, nn, Tadeusz de Flassilier.
Andrzej Sagan pokazał kolejną pamiątkę. Specjalne życzenia z 2006 roku przygotowane na imieniny, które Zbyszek obchodził 1 kwietnia
Pan Wojciech Kudzia przygotował montaż wykorzystując kopię obrazu Wojciecha Kossaka „Piłsudski na Kasztance” z 1928 roku. I solenizant mógł ujrzeć siebie na koniu.
Wspomnień i zdjęć było bardzo dużo. Gościliśmy też chrzestnego syna Zbigniewa Złotnickiego, Pawła Jabłońskiego.
Na koniec poprosiliśmy o zdjęcie z panią Elżbietą Złotnicka i przyjaciółmi jej męża.
Już po spotkaniu, jeden z jego gości, pan Wiesław Dąbrowski nadesłał swoje wspomnienie o Zbyszku wraz ze wzruszającym zdjęciem, które zamieszczamy poniżej.
Wiesław Dąbrowski
Mieszkaniec Ożarowa Mazowieckiego
Wspomnienie Zbigniewa Witolda Złotnickiego
Składam serdeczne podziękowanie Wszystkim Osobom, które zorganizowały prezentację z gawędą o Zbigniewie Witoldzie Złotnickim ps. „Ketling” w dniu 26 września 2024 roku, w Centrum Inicjatyw Społecznych „Przy Parku” w Ożarowie Mazowieckim.
Podczas prezentacji, wygłoszonej przez pana Kazimierza Stachurskiego oraz gawędy, w której uczestniczyłem dzięki Państwa zaproszeniu, było mi niezmiernie miło doświadczyć, że Zbigniew Witold Złotnicki, nazywany wśród przyjaciół „Zbyszek”, pozostaje cały czas w pamięci wielu osób jako człowiek par excellence szlachetny nie tylko z racji szlacheckiego pochodzenia jego przodków, lecz przede wszystkim z racji jego życzliwości i działalności dla dobra wspólnego od wczesnych lat młodzieńczych do ostatnich chwil swojego życia, które zakończył 28 listopada 2009 roku.
Jestem wdzięczny losowi, że pozwolił mi poznać Zbyszka Złotnickiego. Dzięki Zbyszkowi dowiedziałem się wiele, między innymi, o historii Ożarowa Mazowieckiego oraz działalności Partyzantów Armii Krajowej Zgrupowania „Kampinos”. W Zbyszku Złotnickim miałem doskonały przykład cech człowieka szlachetnego, takich jak: patriotyzm, gospodarność, zdyscyplinowanie, życzliwość wobec innych, twórcze myślenie i praktyczne działanie pro publico bono.
W zasadzie nie ma dnia, abym Zbyszka nie wspominał, także dzięki temu, że podarował mi jeden z 30 egzemplarzy albumowego wydania książki swojego autorstwa pt. „Wspomnienia 1927 – 2007”. Egzemplarz ten życzliwie zaopatrzył w zdjęcie z moim synem Hugo oraz inspirującą dedykacją dla niego i dla mnie. Treść tej książki oraz zamieszczona w niej dedykacja jest dla nas obu wspaniałym przykładem jego ludzkiej życzliwości oraz wychowywania młodzieży w taki sposób, aby w przyszłości były osobami szlachetnymi, tj. takimi, którzy dzięki swojej pracy i gospodarności tworzą więcej wartości społecznych niż same ich potrzebują. Taką szlachetną Osobą był i pozostanie dla nas Zbyszek Złotnicki.
Poniżej przestawiam zdjęcie i treść dedykacji zamieszczonej w przekazanym mi egzemplarzu książki „Wspomnienia 1927 – 2007”. Jest w tej dedykacji to, co dla Zbyszka było bardzo ważne od młodości do końca jego życia i czym chętnie dzielił się z innymi. Myślę, że byłby bardzo szczęśliwy wiedząc, że te jego wartości przekażemy Osobom odwiedzającym Wirtualne Muzeum Ożarów Mazowiecki.
Z wyrazami głębokiego szacunku dla Zbyszka Złotnickiego i dla Państwa jako Organizatorów o nim prezentacji i gawędy,
Wiesław Dąbrowski
Galeria zdjęć ze Spotkania z „Ketlingiem”
W galerii jest pamiątkowa ulotka przygotowana dla gości wydarzenia oraz plakat.
Kazimierz Stachurski przygotuje wkrótce wpis w oparciu o zaprezentowana prezentację. Za zgodą pani Elżbiety, opublikujemy również na stronie Wirtualnego Muzeum książkę autorstwa Zbigniewa Witolda Złotnickiego „Wspomnienia 1927-2007”.