Przedszkole nr 2 mieściło się na parterze bloku przy Projektowanej 7 (obecnie Obrońców Warszawy 19). Rozpoczęło swą działalność w październiku 1971 roku, z miesięcznym opóźnieniem, gdyż nie zakończono wykończeniowych prac budowlanych w budynku.
Blok Projektowana 7 obecnie Obrońców Warszawy 19, w którym w latach 1971-1991 mieściło się Przedszkole nr 2. Strona północna i zachodnia z tarasem. Zdjęcie z marca 2021 roku. Taras został rozebrany.
Były dwie grupy przedszkolaków: 3-4.latki i 5-6.latki.
Personel pracował od września i zajmował się przygotowaniami na przyjęcie dzieci. Były to czasy kiedy była ograniczona liczba sklepów z pomocami dydaktycznymi i zabawkami. Nauczycielki jeździły pociągiem do Warszawy i przywoziły kupione, niezbędne do pracy rzeczy. Pomoce dydaktyczne do zajęć wykonywała Barbara Nowak.
Pierwszą kierowniczką przedszkola była Blandyna Gondek. W grupie „maluchów” (3-4 lata) pracowały nauczycielki: Maria Mikołajczyk, Grażyna Wojszczyk oraz pomoc wychowawcza Kazimiera Kieliszek. W grupie „starszaków” pracowały nauczycielki: Barbara Nowak i Barbara Kłoszewska.
Przedszkole składało się z czterech sal (po dwie dla grupy wiekowej przedszkolaków), kuchni, pokoju intendentki, magazynu, łazienki wspólnej dla dwóch grup przedszkolaków, szatni dla dzieci, pokoju kierowniczki oraz schowka. Salki nie były za duże a grupy „maluchów” i „starszaków” liczne – 36-37 dzieci w każdej.
Do budynku od strony zachodniej przylegał taras, na który można było wejść z sali lub z zewnątrz budynku do ogródka i po schodkach na taras. Dzieci korzystały z ogródka gdzie była piaskownica i różne przyrządy do zabawy.
Grupa „starszaków” ze stojącą po lewej stronie wychowawczynią Barbarą Nowak przy piaskownicy w ogródku Przedszkola nr 2 przy Projektowanej 7 (obecnie Obrońców Warszawy 19). W tle widoczne tzw. pole Kolisa.
Przedszkolaki przed schodami na taras przy Przedszkolu nr 2.
Personel Przedszkola nr 2 przy schodkach z ogródka na taras. Stoją od lewej: Kierowniczka Blanka (Blandyna) Gondek, Zenona Cichal, Lucyna Badocha (kucharka), Kazimiera Kieliszek (pomoc wychowawcza), Genowefa Mikulska (pomoc wychowawcza), Kazimiera Chochel (kucharka). Siedzą od lewej: Barbara Nowak, Barbara Kłoszewska, nn, Agnieszka Sapierow.
W 1975 roku kierowniczką przedszkola została Barbara Ferdubińska. Kadra zmieniała się – pracowała Zofia Dereń (później żona Zbigniewa Wójcika z Bronisz), Grażyna Wojszczyk. Pierwszą intendentką była Zenona Cichal, potem Jadwiga Kodłubajska, Zofia Szuba, Barbara Ossowska (później księgowa w Spółdzielni Mieszkaniowej). Jedyną osobą personelu, która pracowała od początku powstania przedszkola do jego likwidacji, czyli 20 lat, była Barbara Nowak. W kuchni pracowała Lucyna Kwapisiewicz, sprzątaczką była Halina Figura, pracowała Mirosława Urbaniak, Agnieszka Zwolińska i Teresa Misiak (przeszła do Przedszkola przy Kablu).
Przedszkole nr 2 w Ożarowie Mazowieckim.
We wrześniu 1991 roku przedszkole zostało zlikwidowane.
Pani Barbara Ferdubińska przeszła do pracy w Szkole Podstawowej nr 1 w Ożarowie Mazowieckim a Barbara Nowak podjęła pracę w Przedszkolu nr 1 przy Ożarowskiej 34. Starsze dzieci (jedna grupa 5-6.latków) przeniesiono do sali gimnastycznej Przedszkola nr 1 mieszczącego się przy ulicy Ożarowskiej, którą na stałe zamieniono na sale dla dzieci. Młodsze dzieci (cztery grupy) zostały przydzielone do odpowiadających im grup wiekowych.
Kilka lat w przedszkolach były prowadzone zajęcia według starego programu.
W drugiej połowie lat siedemdziesiątych powstały „0” w szkołach dla dzieci sześcioletnich. Równocześnie ten sam program obowiązywał w przedszkolach – nauka czytania, ćwiczenia przygotowawcze do nauki pisania (odwzorowywanie szlaczków według wzoru), rozwijanie sprawności manualnej, zdolności logicznego myślenia.
Barbara Nowak
Jeśli posiadasz zdjęcia z tego przedszkola, podziel się z nami. Jeśli rozpoznasz kogoś na zdjęciach, powiedz nam o tym.
Dziękujemy pani Zofii Szubie za rozpoznanie osoby z kadry przedszkola.
Chodziłem do tego przedszkola w ostatnich dwóch latach jego istnienia w latacha 1989-1991, mam też okolicznościowe zdjęcia ale bardziej samych grup dzieci niż budynku itp.
Jeżeli prześle pan skany lub zdjęcia wraz z opisami na adres: kustosz@wmom.pl
Zrobimy galerię