Jest wyższy niż Pałac Kultury w Warszawie prawie o 20 metrów. Dla jadących autostradą A2 jest znakiem, że Warszawa, Pruszków i Ożarów Mazowiecki są już bardzo, bardzo blisko – widać go z odległości prawie 50 km. Dla operatorów jest doskonałym miejscem dla nadajników radiowych i multipleksu telewizji cyfrowej. Nadawało stąd m.in. Radio RMF FM.
Nie jest tylko kominem elektrociepłowni. I nigdy nie był. Po prostu zrezygnowano z elektrociepłowni.
Widok komina z autostrady A2
Budowę rozpoczęto w 1980 roku. Miała wpisać się w kolejne etapy trwającej od początku XX wieku budowy sieci grzewczych i energetycznych dla Warszawy i okolic. Przed wojną powstała elektrociepłownia Powiśle oraz elektrownie na Mokotowie i na Woli przy Prądzyńskiego. Wybudowano też elektrownię w Pruszkowie. Po II wojnie światowej powstały dwie elektrociepłownie : na Żeraniu i Siekierkach. W latach 70. zaplanowano dwie nowe elektrociepłownie: w Kawęczynie i w Pruszkowie i wybudowano je w 80. latach.
Elektrociepłownia Pruszków II miała dostarczać ciepło do północno-zachodnich dzielnic Warszawy: Żoliborza, Bielan, Bemowa. Zlikwidowano wiele gospodarstw rolnych, wywłaszczono wielu mieszkańców okolicznych wsi, zburzono domostwa.
Finalnie elektrociepłownia w Kawęczynie jest wykorzystywana do podgrzewania wody a gotową elektrociepłownię Pruszków II koło wsi Moszna zlikwidowano, rozbierając budynki (do roku 2008), pozwalając na rozkradzenie blach stalowych osłaniających poprowadzone na powierzchni gruntu rury przesyłowe (w 2004 roku). Elektrociepłownia w Mosznej miała być opalana węglem. Wybudowano specjalne tory kolejowe z Błonia przez Józefów do Mosznej dla pociągów z węglem. Resztki nasypów można jeszcze odnaleźć wśród pól pomiędzy Józefowem a Bloniem. Zlikwidowano linię kolejową (szyny w większości rozkradziono na złom).
Został tylko komin…i trzy poziomy podziemi.
Zdjęcie z maja 2022 roku
Komin ma 256 m wysokości i jest jednym z 10. najwyższych w Polsce (Lista najwyższych kominów w Polsce). Jego średnica w najszerszym miejscu wynosi ok. 20 m, wewnątrz były zainstalowane dwie windy.
Przez wiele lat komin obrósł legendami o nielegalnych wspinaczkach trwających kilka godzin, o trenowaniu przez komandosów skoków. Było tak do czasu kiedy tereny wokół zostały sprzedane i zabudowane halami centrum logistycznego, osiedlami deweloperów. Niedaleko od komina została wybudowana nowa siedziba Fabryki Ołówków „Stanisław Majewski” (stara siedziba mieściła się w centrum Pruszkowa przy ulicy Ołówkowej). Fabryka Ołówków działa nieprzerwanie od 1889 roku i jest firmą z całkowicie polskim kapitałem. Stała się dystrybutorem artykułów szkolnych i biurowych.
Oprócz komina pozostały podziemne, betonowe tunele, które w sposób naturalny wypełniły się wodą. Z terenu wokół komina było kilka wejść do tych podziemi. Przez kilka lat służyły pasjonatom nurkowania. Nazywano je pieszczotliwie Korona Dziur Polski: ECP, czyli Elektrociepłownia Pruszków. Pod koniec 2014 roku zostały zasypane a wejścia zburzono. W tym miejscu powstały kolejne hale magazynowe.
Opisy wraz ze zdjęciami (jedno powyżej) z nurkowań w tych tunelach możesz przeczytać tutaj.
Popatrzmy na komin i teren wokół niego z wysokości.
Film z drona o kominie elektrociepłowni Pruszków II możesz obejrzeć pod linkiem.
Galeria komina
W zimowej scenerii
W zimowej scenerii
A to zdjęcie z profilu Urbex History z 2015 roku
Zdjęcia: Piotr Michalczyk, Grażyna Lipska-Zaremba
KATEGORYCZNIE ODRADZAM WCHODZENIE! W dniu dzisiejszym (11.11.23) przez swoją głupotę spowodowałem niepotrzebna akcje policji, straży pożarnej oraz pogotowia. W przeszłości zdobywałem szczyt 3krotnie, nigdy nie mając jakichkolwiek problemów mimo obecności czujek i kamer. Nowy system monitoringu (nie było go w 2020r). działa jednak skutecznie. Będąc na szczycie zobaczyłem nadjeżdżającą straz pożarna – trudno o bardziej nieprzyjemne i stresujące schodzenie z 250 m wiedząc że na dole juz na ciebie czekaja
How did it go, the penalty?
How did it go, the penalty?