Hucuł, Czwórka i Róże
Dzieje kolekcji rodziny Reicherów
Pierwsze spotkanie z kolekcją rodziny Reicherów za nami. 6 czerwca 2025 roku na zaproszenie Ożarowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pani Dorota Woyke-Polec opowiedziała o kolekcji zapoczątkowanej przez Stanisława Reichera w Sosnowcu, a która ostatecznie znalazła swoje miejsce we dworze w Ożarowie..
W 1912 roku Stanisław z żoną Marią kupili majątek Ożarów z dworem przy ulicy Józefa Poniatowskiego 1. Kolekcja przywędrowała najpierw do mieszkania w Warszawie na ulicę Bracką 23. Po remoncie dworu i likwidacji mieszkania w Warszawie w 1928 roku kolekcja na stałe znalazła się we dworze w Ożarowie. Należały do niej gromadzone latami obrazy, meble, porcelana, bibeloty.
Dorota Woyke-Polec
W oparciu o zdjęcia wnętrz kolejnych domów rodziny Reicherów pani Dorota Woyke-Polec śledziła drogi tych obrazów i ich historie.
Te domy to Sosnowiec, Warszawa, Wilno i Ożarów. Widać było, że w kolejnych lokalizacjach, zazwyczaj rodzina powtarzała układ obrazów na ścianach. Obrazy ze dworu w Ożarowie nasza prelegentka zapamiętała ze swojego dzieciństwa we dworze. Po wojnie brała udział w poszukiwaniu i odzyskiwaniu zaginionych dzieł z kolekcji rodziny. Wymagało to śledzenia różnych aukcji, wystaw, praktycznie na całym świecie. Są prace, które do dnia dzisiejszego mają status zaginionych, jak „Stary góral” Leona Wyczółkowskiego.
Już na początku spotkania pani Dorota wyjaśniła tytuł swojej prezentacji.
Chodziło o obrazy z kolekcji rodziny Reicherów:
„Hucuł i Hucułka” akwarela namalowana przez Juliusza Kossaka,

olejny obraz Józefa Chełmońskiego „Czwórka” (jeden z wielu o tej tematyce autorstwa tego malarza)

pastel Leona Wyczółkowskiego „Róże” – w rzeczywistości 5 obrazów z różami i nad nimi dużych rozmiarów obraz z szafirowym tłem.
Po spotkaniu był czas na pytania o szczegóły.
Dziękujemy pani Dorocie Woyke-Polec za przygotowanie pięknej prezentacji.
Galeria zdjęć ze spotkania




