Towarzystwo Miłośników Ołtarzewa uczciło 85.rocznicę erygowania parafii św. Stanisława Kostki w Ołtarzewie.
Dekret wydał 8 lipca 1939 roku abp Stanisław Gall. Mianował on proboszczem księdza diecezjalnego Romualda Kozłowskiego. Uroczyste wprowadzenie księdza proboszcza do parafii nastąpiło 13 sierpnia 1939 roku, dwa tygodnie przed wybuchem II wojny światowej.
Bazą dla parafii była kaplica pw. św. Wojciecha poświęcona 25 marca 1928 roku. Kaplica ta mieściła się w części dworku Stanisława Kierbedzia. Dwór z parkiem stał się własnością powstałego (formalnie) w 1913 roku Towarzystwa Miłośników Ołtarzewa. W tej kaplicy duszpasterstwo prowadzili księża pallotyni, którzy przybyli do Ołtarzewa na wiosnę 1927 roku. Przy parkowej kaplicy działały organizacje młodzieżowe żeńskie i męskie, sodalicje mariańskie, róże Żywego Różańca, służba ołtarza i chór parafialny.
Kaplica we dworze Stanisława Kierbedzia spłonęła 8 września 1939 roku.
Utworzona w 1939 roku parafia stała się „matką” dwóch naszych parafii: NMP Królowej Apostołów i Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie.
Towarzystwo Miłośników Ołtarzewa skierowało zaproszenie na uroczystą Mszę św. w kościele seminaryjno-parafialnym NMP Królowej Apostołów w Ołtarzewie.
Towarzystwo Miłośników Ołtarzewa przygotowało jako dar ołtarza stułę biało-zieloną.
Zdjęcia Kazimierz Stachurski
Na parafian i gości na ławkach czekała broszura z historią powstania parafii w Ołtarzewie. Mogą ją Państwo przeczytać na stronie Wirtualnego Muzeum w dziale Publikacje. Jest ilustrowana starymi zdjęciami. Opracował ją Kazimierz Stachurski.
Historia powstania parafii w Ołtarzewie
Okładka broszury z historią powstania parafii w Ołtarzewie.
Mszę św. koncelebrowali ks. Jacek Smyk SAC, proboszcz parafii NMP Królowej Apostołów w Ołtarzewie, ks. Radosław Wileński SAC, proboszcz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim oraz ks. Sebastian Rolka SAC, wikary parafii ołtarzewskiej.
Członkowie TMO brali aktywny udział w liturgii: I i II czytanie odczytali Kamil Bednarski i Leszek Tokarczyk. Psalm zaśpiewała Aleksandra Tyniec.
Modlitwę wiernych poprowadził Kazimierz Stachurski.
Procesję z darami otwierał Paweł Zdanowicz ze swoją wnuczką Zosią Zdanowicz, niosący chleb i wino. Dalej kosz kwiatów nieśli: Aleksandra Tyniec, Darek Stanicki i Tomasz Strakacz. Stułę – dar TMO nieśli do ołtarza: Halina Staszewska – skarbnik TMO, Leszek Tokarczyk – sekretarz TMO i Kamil Bednarski – prezes TMO..
Przed ołtarzem pięknie prezentował się bukiet kwiatów i stuła – dary od TMO.
Pod koniec liturgii przyszedł czas podziękowań, które wygłosił Kamil Bednarski, prezes Towarzystwa Miłośników Ołtarzewa. Podkreślił rolę Towarzystwa dla wszystkich mieszkańców Ożarowa Mazowieckiego, którego częścią stał się w 1967 roku Ołtarzew.
Leszek Tokarczyk podziękował też w imieniu parafian księdzu Sebastianowi Rolce SAC, wikariuszowi parafii za jego czteroletnią służbę.
Oprawę muzyczną liturgii sprawował organista Mariusz Latek.
W uroczystej Mszy św. uczestniczył poczet ze sztandarem Towarzystwa Miłośników Ołtarzewa z chorążym Robertem Kukułowiczem, przewodniczącym Komisji Rewizyjnej TMO, Marzeną Iwoną Bednarską i Anetą Sylwią Wieczorek.
.
Poczet sztandarowy TMO. Od prawej: Marzena Iwna Bednarska, Robert Kukułowicz, Aneta Sylwia Wieczorek.
Zdjęcie Kazimierz Stachurski
Po błogosławieństwie i zakończeniu Mszy św. uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć przed wejściem do kościoła wystawę przygotowaną merytorycznie przez Pawła Zdanowicza z oprawą graficzną i składem komputerowym wykonanymi przez jego wnuczkę Zosię Zdanowicz.
Ogólny widok wystawy na 7.planszach
Od prawej: Zofia Zdanowicz – grafika i opracowanie komputerowe wystawy, czwarty od prawej Paweł Zdanowicz – merytoryczna treść wystawy
Możliwość zapoznania się z informacjami umieszczonymi na poszczególnych planszach wystawy będzie w oddzielnym wpisie.
Zdjęcia Grażyna Lipska-Zaremba i Kazimierz Stachurski (podpisane).