Czasami zachowują się do naszych czasów przedmioty z bliższej i dalszej przeszłości. Pozwalają one łatwiej wyobrazić sobie życie i pracę w dawnych latach. Czasem są to zdjęcia, dokumenty, korespondencja, czasem obiekty architektury, przedmioty, urządzenia, czasem drzewa czy parki.
Prezentujemy zachowane artefakty i zdjęcia z Bronisz
Kowadło jednorożne KTS MZM 4
Kowadło z kuźni Józefa Oniska. Eksponat z kolekcji Andrzeja Sagana.
Zachowało się kowadło z kuźni prowadzonej w Broniszach przez Józefa Oniska (1921-1982, cmentarz parafialny w Gołąbkach).
We wpisie „Bronisze we wspomnieniach sióstr” możemy przeczytać:
„Poruszając się ulicą Przyparkową w kierunku wschodnim stał niewielki budynek, w którym mieściła się kuźnia i tokarnia. Kowalem był Józef Onisk. W tokarni pracował na tokarce napędzanej taśmami pan Karol Ryczywolski. Odkupił on tę tokarkę. Budynek kuźni został rozebrany w latach osiemdziesiątych”.
Znaleźliśmy opis kowadła jednorożnego firmy Ernst Refflinghaus, która produkuje kowadła od ponad 130 lat. Jest podobne do kowadła zachowanego w Broniszach.
Kowadła jednorożne Ernst Refflinghaus nr 4 o wadze od 100 do 250 kg są szczególnie polecane zawodowym kowalom. Odlewy kowadeł wykonane są z wysokogatunkowej stali stopowej, o dużej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia. Kowadła posiadają otwór kwadratowy do mocowania narzędzi z trzpieniem oraz dużą stopkę do spęczania. Rogi okrągłe kowadeł są w kształcie stożków, bitnie są szlifowane oraz utwardzane. Płaszczyzna podstawy kowadła jest od spodu frezowana więc kowadło całą powierzchnią przylega do podłoża. Skutkuje to dobrym pochłanianiem energii uderzeń oraz tłumieniem uciążliwych dźwięków powstających podczas kucia.
Kowadło z kuźni Józefa Oniska. Eksponat z kolekcji Andrzeja Sagana.
Maglownica firmy „Holsatia Mangel”
Magiel niemieckiej firmy „Holsatia Mangel” z XIX wieku. Eksponat z kolekcji Andrzeja Sagana.
Mangel to po niemiecku magiel, Holsatia to po łacinie Holsztyn (historyczna kraina w północnych Niemczech, obecnie część niemieckiego kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn).
Maglownica stojąca, mechaniczna firmy „Holsatia Mangel”, z dociskiem resorowym, na korbkę, na konstrukcji żeliwnej, Stolik o drewnianym blacie na żeliwnej konstrukcji; mechanizm napędowy- żeliwny; wałek drewniany.
Prasownica z lat około 1890 – 1910. Wymiary: szerokość 77 cm, wysokość 74 cm i głębokość 52 cm.
Galeria zdjęć
Dawna obora dworska odnowiona
Odnowiony budynek obory przy ulicy Przyparkowej 12
Firma PHU Gamma A. Zakrzewski w odnowionym budynku dawnej obory i magazynu hydraulicznego w Broniszach przy ulicy Przyparkowej 12
cdn.
Będziemy uzupełniali Izbę Pamięci Bronisz w miarę otrzymywania od Państwa materiałów.